Dharmapur gibi yerel ve mikro topluluklar, içinde bulunduğumuz dönemin öncüleri ve geleceğin taşıyıcıları olmaya adaylar. Gönüllülük ve gönüllüler ise bu toplulukların en değerli kavramları.

dharmapur_bahcesinden_kare

Gönüllülük Nedir?

Gönüllülük, bir işi yapabiliyor olmanın, o işi yapmak için yeterli bir neden olmasıdır.

Gönüllü, yaptığı işten beslenir. Bu beslenme, bazen işin yolunu, yordamını öğrenmek şeklinde, bazen iş yapılan mekanın şifasından yararlanmak şeklinde veya kişiye özel başka şekillerde olabilir.

Gönüllülük imkanı sunan mekanlar ise, genel bir kabul olarak, gönüllülerin temel yaşamsal ve sosyal ihtiyaçlarını karşılarlar.

Dharmapur'da Gönüllülük

Tüm gönüllüler, öncelikle iki haftalık gelirler. Bu iki hafta içinde iki taraf da birbirini tanır ve gözlemler. Ardından, iki tarafın da devam etmek istemesi durumunda süre uzatılabilir. Sürenin ne kadar uzatılacağı karşılıklı belirlenir.

Gönüllüden Beklenenler

dharmapur_doga

Dharmapur, doğayı, insanı ve manevi yolculuğu gözeten, eski zamanlardan kalma bir yaşam biçiminin günümüze uyarlanması niyetiyle kurulmuş, kutsal gördüğümüz bir ortak yaşam alanıdır. Belirli sınırları olması yanında, özgürlüğe, doğaya ve tekamül yolculuğuna önem verir. Gözettiğimiz ilkeler ve yaşam adabı bizlerin kendi zihinlerinden türetilmiş değil, köklü öğretilerin sunduğu yollarının birleşmesinden oluşur.

Günde 5 saatlik çalışma (haftada 1 gün tatil)

Merkez kurallarına uyması ve uyumu sağlaması.

Değerlerin bilinçli olarak gözetilmesi

 Belirlenen gönüllülük süresine sadık kalınması

Gönüllüye Sunulanlar

2 öğün yemek (brunch ve akşam yemeği)

6 kişilik yatakhanelerimizde (veya tercih edilirse çadırda) bir yatak ve bir dolap

Mekanda yapılan etkinliklerin herkese açık kısımlarına katılım hakkı (etkinliğe göre değişir)